1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12
0

Aphonopelma seemanni – ptasznik

Aphonopelma seemanni
(Cambridge, 1897)

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Aphonopelma seemanni
Nazwa angielska: Costa Rican zebra

Wygląd

Długość ciała tego ptasznika osiąga 8 do 9 cm, natomiast rozpiętość odnóży sięga 18-19 cm. Pająk posiada matowy, ciemnobrązowy karapaks i czarny odwłok z lekką nutą brązu. Uda pająka są niemalże czarne. Dalsze segmenty odnóży są matowo-brązowe z podwójnymi podłużnymi (w stosunku do odnóży) szarymi liniami. Samce są smuklejsze i bardziej wypłowiałe. Istnieje też odmiana barwna „blue” tego gatunku: całe ciało pająka kolorystycznie zmierza w kierunku połyskliwego granatu.

Długość życia

Samice tego gatunku dożywają nawet 20 lat. Samce giną rok po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Występuje na terenach leśnych i trawiastych Kostaryki.

Terrarium

Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/20(dł./szer./wys.) cm. Może być otwierane z przodu lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.
Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów”. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu, pojemniki na żywność różnych rozmiarów itp. Popularne są także faunaboxy różnych rozmiarów, które dość tanio można dostać w sklepach zoologicznych.

Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.

Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy zapewnić pająkowi kryjówkę, którą można zrobić z łupiny kokosa lub doniczki.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w terrarium powinna mieścić się w przedziale 23-25°C z nieznacznymi spadkami w nocy (jednak temp. nie powinna spadać poniżej 20°C). Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70% do maksymalnie 80%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Samica jest mocniej zbudowana od samca, niejednokrotnie jednak osiąga mniejszą rozpiętość odnóży. Samiec na goleniach pierwszej pary odnóży posiada haki służące do przytrzymania samicy podczas kopulacji. Na nogogłaszczkach dojrzałe samce posiadają narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy). Ubarwienie dorosłej samicy znacznie różni się od ubarwienia samca, samica zachowuje swój wygląd natomiast samiec staje się całkowicie czarny. Płeć można rozpoznać już u niedorosłych osobników po budowie płytki płciowej lub z wylinki.

Rozmnażanie

Stosunkowo proste. Samica nie jest zbyt agresywna w stosunku do samca. Po 4-9 miesiącach od kopulacji samica buduje kokon. Może być w nim 600-900 jaj. Nimfy wylęgają się po 7-8 tygodniach, a pająkami stają się po kolejnych 30-50 dniach.

Uwagi

Ptasznik ten nie jest zbytnio agresywny, chociaż nie należy też do najspokojniejszych jakie można spotkać w hodowlach. Nie skacze i nie jest przesadnie szybki co sprawia, że przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności może być polecany nawet początkującym hodowcom.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 1
szybkość: 1
temperament: 2
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 8
Polecany dla początkujących hodowców.

Źródła:

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 12

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.