Arctosa cinerea – wymyk szarawy
(Fabricius, 1777)
Informacje ogólne
Nazwa: Arctosa cinerea, wymyk szarawy
Rodzina: Lycosidae
Wygląd
Stosunkowo duży pająk z rodziny pogońcowatych (Lycosidae). Samice dorastają do około 20mm, samce nieco mniejsze – 14mm. Jest to brązowo-kremowy pająk, z ciemniejszymi pierścieniami na odnóżach.
Występowanie i biotop
Jest to pająk ogólnie rzadki, występujący tylko w niektórych regionach Europy, lubiący nadbrzeżne środowiska, bez otoczenia roślinności. W Polsce znany z kilku stanowisk, m.in.: meandry Odry, terenu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego oraz Słowińskiego Parku Narodowego. Pająk ze zdjęć pochodzi z Białki. Szczególnie wrażliwy na zmiany środowiska, obszary, gdzie jeszcze występuje powinny być bezwzględnie chronione przed działalnością człowieka i jakimikolwiek przekształceniami.
Biologia
Spotykane już od marca, aż do października, co oczywiście nie musi być regułą. Większość czasu spędza w samodzielnie wykopanym w żwirowym nadbrzeżnym podłożu tunelu, pokrytym delikatnie od wewnątrz cienką warstwą oprzędu; pod kamieniami. Zbudowany tunel wytrzymuje nawet zalanie wodą, tam też zimuje. Poluje aktywnie czyhając u wejścia swojej kryjówki na nadchodzące ofiary. Często łowi także duże, dorównujące mu wielkością owady. Dojrzałość płciową osiąga późnym latem, następnie zimuje i do rozrodu przystępuje wiosną następnego roku. „W czerwcu można spotkać samice noszące przyczepione do kądziołków przędnych duże kokony jajowe, a od lipca obarczone siedzącymi na grzbietowej stronie odwłoka młodymi” (cyt. H. Bellmann „Pająki”) W Polsce występuje jeszcze 6 gatunków z tego rodzaju. A. cinerea jest jednak największym w tym rodzaju.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 8