Hodowla i rozmnażanie Holothele incei
Holothele incei (F.O.P. – Cambridhe, 1898) jest małym gatunkiem ptasznika wywodzącym się z tropikalnych lasów Trynidadu, gdzie jest dosyć często spotykany. „Trynidadzka Oliwka” jest bardzo ciekawym obiektem hodowli. Ptasznik bardzo podobny ubarwieniem do innego trynidadzkiego gatunku jakim jest Psalmopoeus cambridgei. Holothele incei jest pokryty oliwkowymi i brązowymi włoskami, a jego karapaks nabiera pięknego, złotego połysku, zwłaszcza u dorosłych samic. Odwłok ma charakterystyczny wzorek w jodełkę. Samce są o około połowę mniejsze od samic oraz nie posiadają wzorku na odwłoku. Karapaks nabiera u nich złotego połysku, a odnóża są zazwyczaj szare, bądź brązowe, z miejscową czernią. Pająki te są aż nadzwyczaj duże w młodym wieku, posiadają wtedy bardzo zróżnicowany apetyt oraz rosną dosyć szybko.
Pająki te bardzo lubią pajęczynować, zapełniając cały pojemnik hodowlany grubymi pajęczynowymi tubami w podłożu. Nie mają dużych wymagań, jeżeli chodzi o wielkość pojemnika, średniej wielkości pudełko jest dla nich w sam raz. Duża ilość podłoża pozwoli tym pająkom wykopywać sobie nory, jednak mniejsza ilość nie zaszkodzi pająkowi, który może zbudować sobie również tunele na ścianach pojemnika. Najlepiej zachowywać w pojemniku temperaturę 24°Celsjusza z wilgotnością na poziomie 70%. W tych warunkach samiczki często dożywają nawet 8 lat.
Notatki z mojego dziennika hodowlanego o Holothele incei z okresu 18 miesięcy:
15 października 1999 – samica złożyła niezapłodniony kokon
21 października 1999 – kopulacja (samiec z tego samego kokonu). Spokojna kopulacja z wielokrotnymi penetracjami pedipalami w przeciągu 10 minut. Samiec nie okazywał strachu przed samicą i rozpoczął zaloty zaraz po umiejscowieniu w pojemniku samicy. Samica gorliwie odpowiadała i opuściła swoją norkę.
1 grudnia 1999 – samica złożyła kokon. Wykopała głęboko norkę i zamknęła się w środku. Kokon miał ok. 15 mm średnicy i było łatwo go zobaczyć przez oprzęd wewnątrz pojemnika.
1 luty 2000 – pająki odseparowane po wykluciu (77 sztuk).
22 luty 2000 – kolejna kopulacja z tym samym samcem co uprzednio, kopulacja przebiegała podobnie.
25 marca 2001 – wylinka samicy.
6 lipca 2001 – kolejna kopulacja, trwała krótko, pod koniec samica zaatakowała samca, ale udało mu się uciec bez szwanku.
8 lipca 2001 – samica zabiła drugiego samca przed kopulacją. Samiec zamiast rozpocząć zaloty po wpuszczeniu do pojemnika zaczął się oporządzać na skraju pajęczyny samicy. Ta po wyczuciu jego obecności zaatakowała prawie natychmiastowo.
25 lipca 2001 – samica złożyła kokon.
16 sierpnia 2001 – nimfy zaczęły się wykluwać, pojawił się jeden osobnik z podwójnym odwłokiem, który przeżył pierwszą wylinkę, ale umarł niewiele później. Po oddzieleniu doliczyłem się 108 sztuk.
1 stycznia 2002 – samica wyliniała.
30 kwietnia 2002 – kopulacja.
3 sierpnia 2002 – samica wyliniała.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 10