Aulonia albimana
(Walckenaer, 1805)
Informacje ogólne
Nazwa: Aulonia albimana
Rodzina: Lycosidae
Wygląd
Są to niewielkie pająki. Samice osiągają rozmiary 3,5 – 4,5mm, samce nieznacznie mniejsze. Można powiedzieć – o dosyć typowym, jak na pająki ubarwieniu. Karapaks razem z dwoma pierwszymi odnóżami krocznymi koloru czarnego, natomiast cała reszta jest brązowa/kasztanowa. Dodatkowo jego pancerzyk obramowany białym kolorem. Na odwłoku mogą gdzieniegdzie być widoczne białe kreseczki, oraz symetrycznie rozstawionych, mało widocznych 6 kropek. Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku, odróżniające go od innych pająków, są białe pierścienie na nogogłaszczkach.
Występowanie i biotop
Znany prawie w całej Europie, oraz zachodniej części Azji. Jego siedliska znajdują się w dobrze nasłonecznionych miejscach, najczęściej wśród kamieni. W Anglii, gdzie znany jest tylko z dwóch stanowisk, były to właśnie kamieniołomy. W Polsce znany z kilku stanowisk, lecz miejsca te nie są objęte ładnymi rezerwatami/parkami, co może prowadzić do°Cowego zanikania jego naturalnych siedlisk, a co za tym idzie zmniejszania się populacji tego gatunku.
Biologia
Dorosłe znajdywane u podstawy łodyg, kamieni, w wydrążonych korytarzach, wyścielonych pajęczyną. Nieczęsto spotykane przy dachowatych, nieregularnych sieciach z rurowatym ujściem w głąb ich norki. Pająki te lubią ciepło. Za dnia można je spotkać na nasłonecznionych stokach. Wtedy nagrzane kamienie oddają swoje ciepło w nocy, które oczywiście się nie marnuje.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 8