Avicularia metallica
(Ausserer, 1875)
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Avicularia metallica
Nazwa angielska: Metallic Pink toe
Wygląd
Samica dorasta do 8 cm ciała, rozpiętość odnóży wynosi 15 cm. Samiec nieco mniejszy i smuklejszy. Dorosłe osobniki są granatowo-morskiego koloru z metalicznym połyskiem. Pająk jest mocno owłosiony. Włoski są sztywne, szczeciniaste, na końcach zabarwione na biało-żółtawy kolor. Młode osobniki są ubarwione zupełnie inaczej. Karapaks jest prawie czarny. Na odwłoku widać czerwono-czarny wzorek, który z wiekiem zanika. Odnóża są jasno brązowe z odcinającymi się czarnymi stopami.
Długość życia
Avicularia metallica żyje jak na ptasznika bardzo krótko. Samice dożywają zaledwie 6 lat, samce natomiast dożywają maksymalnie pół roku po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
Kraje Ameryki Południowej takie jak Kolumbia, Brazylia, Surima. W naturze osobniki w różnym wieku zamieszkują całkiem inne biotopy. Dorosłe przebywają w średnim piętrze lasu deszczowego, z dala od wody, gdzie budują pajęczynowe gniazda. Młode i podrostki zamieszkują bagniste brzegi rzek, gdzie z wody wyrastają liście i kolorowe kwiaty roślin z rodzaju Parnasia. Przyciągają one drobne owady, na które polują młode pajączki. Avicularia metallica spotykane są także na poddaszach starych, drewnianych domów. Nierzadko spotyka się je na plantacjach bananów i ananasów – stąd też często bywają „pasażerami na gapę?” do europejskich sklepów. Masowo występują także w okresowo zatapianych lasach Amazonii. Woda z rzeki wylewa nierzadko na wysokość 3 metrów i wystają z niej jedynie czubki krzewów oraz drzewek, pająk jest, więc zabezpieczony od strony lądu przed drapieżnikami. Woda nie jest przeszkodą – gatunek ten świetnie pływa. Czasami zamieszkuje również dziuple i szczeliny drzew.
Terrarium
Terrariumpowinno mieć wymiary co najmniej: 25x25x40 (dł./szer./wys.). Młode pająki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (nie można trzymać małych Avicularia w kliszówkach!) należy jednak pamiętać o tym, aby wysokość była dość duża. Jako podłoża używamy włókna kokosowego, torfu lub ich mieszanki w proporcji 1:1. Podłoża musi być na tyle dużo by utrzymywało odpowiednią wilgotność. Zaleca się również zamontowanie kory na tylnej ściance terrarium oraz korzeń lub gałęzie, które przydadzą się we wspinaczce pająka i będą dobrym miejscem na zbudowanie gniazda. Terrariumnależy ulokować w miejscu nie nasłonecznionym, z dala od źródła drgań (np. koło głośników). W terrarium należy także zraszać ścianki, ponieważ Avicularia lubią z nich pić, jeśli tego nie zrobimy mogą one paść z przesuszenia.
Temperatura i wilgotność
Optymalną temperaturą dla tego gatunku jest 25-28°C. W nocy można ja nieco obniżyć. Wilgotność powinna być utrzymywana w granicach 75-85%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Dorosła samica zazwyczaj większa i mocniej zbudowana od samca. Osobniki męskie mają dłuższe odnóża, narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy) oraz haki na goleniach pierwszej pary odnóży. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej oraz na podstawie wylinki.
Rozmnażanie
Jest to gatunek łatwy do rozmnożenia. Dorosła para kopuluje łatwo i bez wzajemnej agresji. Samica po 6-12 tygodniach sporządza kokon, z którego po ok.3 tygodniach wylęga się od 80 -130 nimf. Nimfy przekształcają się w pająki po kolejnych 3-4 tygodniach.
Uwagi
Można trzymać kilka osobników w jednym terrarium, jeśli zapewnimy odpowiednią przestrzeń oraz obfitość pokarmu.
Ocena
jad: 1
szybkość: 2
temperament: 1
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 10
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.
Źródła:
- Caroline Sayuri Fukushima, Taxonomical revision & cladistic analysis of Avicularia Lamarck 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae), Institute of Biosciences.
- Lamarck, J. B. de. 1818. Histoire naturelle des animaux sans vertrbres. Paris, 5: 1-612 (Araneae, pp. 88-108)
- Arachnoboards, www.arachnoboards.com
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 14