1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5
0

Theraphosa blondi – ptasznik

Theraphosa blondi
(Latreille, 1804)


Zdjęcie autorstwa Damjan Knafeljc

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Theraphosa blondi
Nazwa angielska: Goliath bird eater

Wygląd

Młode szare, wpadające czasem w czerń, z każda z kolejna wylinką robią się coraz bardziej brązowe. Ubarwienie dorosłych osobników to brąz czy nawet rudy. Patella ozdobiona jest dwoma czerwonawymi paseczkami. Zaraz po wylince ptaszniki te są ciemniejsze i z czasem robią się coraz jaśniejsze. Młode osobniki nie mają jasno ubarwionych końcówek odnóży ( tarsus i metatarsus ) jak apophysis i stirmi. Końcówki odnóży młodych blondi wpadają tylko lekko w jasny kolor. Dorosłe sztuki posiadają owłosione rzepki (patellae ). Dorosłe samce nie posiadają haków goleniowych. Samice mogą osiągać prawdopodobnie nawet około 13 cm ciała. Samce prawdopodobnie zazwyczaj 9-11 cm ciała. Gatunek należy do rodzaju największych znanych pająków na ziemi.

Długość życia

Udokumentowano przypadek samicy żyjącej 20 lat. Samce żyją kilka lat, prawdopodobnie około 4-6 lat.

Występowanie i biotop

Rodzaj Theraphosa prawdopodobnie nie występuję na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. T. blondi znajdowana jest głównie w północnej części Gujany Francuskiej oraz Surinamu, jednak ze względu na częste błędy poprawnej identyfikacji gatunku ( mylenie blondi ze stirmi ) podanie dokładniejszych informacji jest póki co bardzo trudne. Zamieszkuje wilgotne tropikalne lasy. Najczęściej wykopuje lub zasiedla gotowe głębokie nory.

Cechy szczególne i ciekawostki

Ptasznik ten często kąsa bez ostrzeżenia jak i zaniepokojony wyczesuję włoski parzące z odwłoka , typ III. Młode zazwyczaj płochliwe i wbrew wielu opiniom szybkie. T. blondi posiada narządy strydulacyjne pomiędzy I i II parą odnóży. Najnowsze informację są jednak sprzeczne ze starszymi co do dokładnego umiejscowienia tych narządów. Prawdopodobnie znajdują się tylko na I parze odnóży ( dokładniej na biodrach , coxae ). T. blondi została umieszczona w księdze rekordów Guinessa jako największy pająk świata.

Terrarium

Wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to np. 50x40x30 dł./szer./wys. Sztywnych reguł nie ma. Należy nie przesadzać z wysokością terrarium. Duży odwłok blondi jest podatny na uszkodzenia. Dobrze zapewnić grubą warstwę podłoża oraz kryjówkę która zostanie bezpośrednio zamieszkana lub np. podkopana. Blondi często również „urządza” wystrój pojemnika hodowlanego „według własnego uznania”.

Temperatura i wilgotność

Utrzymujemy na poziomie 23-28°C. Średnia temperatura 25°C w zupełności wystarcza. Lepiej nie przesadzać z temperaturą powyżej 30°C. 80-90% Wysoka wilgotność połączona z dobrą wentylacją. Zaleca się umieścić miskę z wodą w terrarium.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Z wylinki, gołym okiem możliwe już u bardzo młodych osobników . U podrośniętych sztuk z powodzeniem można określać płeć patrząc na otwór płciowy. Dorosłe samce nie posiadają haków goleniowych.

Rozmnażanie

Bardzo trudne. Co roku zdarzają się jedynie pojedyncze przypadki udanego rozmnożenia w niewoli. Samce i samice dorastają około 3 roku życia (Marshall & Yetz, 1993). Kopulacja zazwyczaj przebiega bez problemów. Po złożeniu kokonu samicy należy zapewnić całkowity spokój ponieważ często zjada kokon. Zapewnienie właściwych warunków do jego inkubacji stanowi największą trudność. Kokon jest bardzo wrażliwy na przesuszenie , często również jajka atakują grzyby rozwijające się w wysokiej wilgotności. Prawdopodobnie również nieudane rozmnożenie gatunku może wynikać z krzyżowania blondi ze stirmi. Po około 2 miesiącach od kopulacji samica robi kokon, w którym znajduje się przeciętnie od 30 do 90 jajeczek choć odnotowywano przypadki gdy w kokonie było ponad 200 jajeczek. Po 10 tygodniach wylegają się nimfy, które mają około 2 cm długości.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 2
szybkość: 2
temperament: 3
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 13
Polecany dla zaawansowanych hodowców.

Źródła:

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 5

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.