Siedliska pająków cz. I: Park Narodowy Cuyabeno
Rozpoczynamy krótki cykl dotyczący terenów naszego globu szczególnie bogatych w faunę i florę. Razem z tym bogactwem idzie w parze różnorodność w gatunkach ptaszników, a zapewne wiele osób chciałoby poczytać o warunkach w jakich żyją ptaszniki na wolności.
Park Narodowy Cuyabeno
Charakterystyka
Park Narodowy Cuyabeno obfituje w najróżnorodniejsze formy życia. Jego większą część pokrywają lasy deszczowe strefy równikowej. Położony jest w dorzeczu trzech rzek – Aguarico, San Miguel i Cuyabeno, które w sposób znaczący kształtują tamtejszą rzeźbę krajobrazu. Niesione masy wody bardzo często nie mieszczą się w korycie rzeki, dzięki czemu powstają ogromne tereny zalewowe, które są bardzo charakterystyczną cechą tego regionu. Wśród nich można wyszczególnić konkretne formy: bagna i lasy zalewowe. Z racji niestałego, wiecznie zalanego podłoża skład gatunkowy roślin nieco odbiega od typowego lasu deszczowego. Zmiany te odczuwalne są także w faunie i trybie życia stworzeń tam występujących.
Występowanie na kuli ziemskiej
Park Narodowy Cuyabeno położony jest w południowo-wschodniej części Ekwadoru w prowincji Napo i Sucumbias. Obejmuje on obszar około 600000 ha w dorzeczu rzek Aguarico, San Miguel i Cuyabeno rozciągających się na Północ do granicy Kolumbijskiej aż do granicy Peruwiańskiej w kierunku wschodnim. Jako stolicę tego rezerwatu przyrody przyjmuje się miasto Cuyabeno, jednak najbardziej interesujące tereny turystyczne dostępne są bezpośrednio z miasta Lago Agrio zlokalizowanego w zachodniej części parku.
Klimat
Panuje tu wilgotny tropikalny klimat. Częste opady i wysokie temperatury sprawiają, że szata roślinna prezentuje rozwinięte formy. Generalnie można wyróżnić dwie pory: z nasilonymi opadami i z umiarkowanymi opadami. Nie występuje tu wąsko pojęta pora sucha. Obfite deszcze zazwyczaj występują w okresie wiosenno-letnim.
Charakterystyczne gatunki roślin
Tamtejsze rośliny charakteryzują się tym, że są nieco niższe niż zazwyczaj. Jest to spowodowane niestabilnością wynikającą z przemokniętym podłożem. Do najpowszechniejszych zaliczamy: Cecropia, Ceiba, Palmy Mauritia. Ponadto znajdziemy tam orchidee.
Charakterystyczne gatunki zwierząt
Fauna Parku Cuyabeno obfituje w najróżnorodniejsze gatunki, które często występują jako endemity. Najpopularniejsze zwierzęta to tapiry, kapibary, oceloty, małpiatki, kajmany, anakondy, piranie, delfiny rzeczne. Ponadto można tam spotkać bardzo rzadkie gatunki ptaków: Cephalopterus, Opisthocomus hoazin, Pionus menstruus, Galbalcyrhynchus leucotis, Ara macao, Harpia harpyja.
Wilgotność
Bardzo wysoka. Ulewne deszcze występują tu niezwykle często, a roczny opad oscyluje w granicach 3000 do 6000mm.
Temperatura
Przez cały rok mamy do czynienia z wysoką temperaturą przy dużej wilgotności. Temperatura podczas dnia wynosi ponad 25°C i utrzymuje mniej więcej ten sam pułap przez cały rok.
Ptaszniki
Na terenie parku oraz terenach okolicznych występują przedstawiciele rodzajów: Ami spp.
Avicularia spp.
Cyclosternum spp.
Euathlus spp.
Lasiodorides spp.
Metriopelma spp.
Reversopelma spp.
Megaphobema spp.
Pamphobeteus spp.
Psalmopoeus spp.
Tapinauchenius spp.
Zdjęcia zaczerpnięte za pozwoleniem z http://dookolaswiata2008.blogspot.com/
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 2