Avicularia ulrichea
(Tesmoingt, 1996)
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Avicularia ulrichea
Nazwa angielska: brak
Wygląd
Dorosłe samice osiągają 6-6,5cm długości ciała, natomiast samce zwykle dorastają przy 3,5-4,5cm.
Młode osobniki mają typowe ubarwienie dla tego rodzaju, lecz charakteryzują się dłuższymi włoskami. Od około siódmej wylinki powoli przybierają kolory dorosłych osobników. Młode, niedojrzałe osobniki są koloru ziolono-złotego. Dorosłe charakteryzuje ciemnozielony kolor z zazwyczaj fioletowymi poblaskami na całym ciele. Włoski jasne na całej długości, bardzo charakterystyczne, wskazujące na pokrewieństwo z A.urticans, dłuższe niż u większości gatunków. Wraz z wiekiem kolory stają się coraz ciemniejsze. Od A.urticans gatunek ten różni się niemal wyłącznie obecnością wyraźnych obrączek na odnóżach, natomiast od A.aurantiaci jest znacznie ciemniejszy i wyraźnie zielony a nie złoty. Niestety występuje duże zróżnicowanie w wyglądzie osobników sprzedawanych pod tą nazwą. Prawdopodobnie obecne ulrichea w hodowlach nie są tymi sami ulrichea niegdyś opisanymi.
Długość życia
Samice dożywają co najmniej 6-7 lat, a samce giną zazwyczaj po kilku miesiącach od ostatniej wylinki.
Występowanie i biotop
Ten gatunek występuje w lasach deszczowych Brazylii.
Terrarium
Dla młodych osobników stosujemy odpowiednio dopasowane pojemniki, to samo tyczy się podrostków – w orientacji pionowej. Dla dorosłych osobników wystarczy 15x15x25cm, ewentualnie 20x20x25cm dla dorodnych samic. Co do wystroju to musi znaleźć tam się jakieś schronienie dla ptasznika, najlepszym rozwiązaniem są tuby. Do tego możemy dodać korzenie, jakieś rośliny – zależy od upodobań. Pamiętajmy też o zachowaniu czystości w terrarium – sprzątamy resztki pokarmu, aby nie rozwinęła się pleśń, także pamiętajmy o dobrej wentylacji – szczególnie u mniejszych osobników
Temperatura i wilgotność
Wilgotność na poziomie 70-80%, utrzymamy ją spryskując terrarium co 3-4 dni (lepszym rozwiązaniem dla Avicularia spp. jest spryskiwanie ścian terrarium niż miseczka ustawiona na podłożu, choć też może się znaleźć). Temperatura w dzień na poziomie 26-28°C, z małymi spadkami w nocy (3-4°C).
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Dorosła samica zazwyczaj większa i mocniej zbudowana od samca. Dorosłe samce mają dłuższe odnóża, narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy) oraz haki na goleniach pierwszej pary odnóży. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej oraz na podstawie wylinki.
Rozmnażanie
Samice osiągają dojrzałość płciową około 10 – 11 wylinki, przy minimum 4-4,5cm długości ciała, trzeba jednak pamiętać, że zbyt wczesna kopulacja może bardzo wyczerpać samicę, dlatego czekamy aż samica osiągnie te minimum 4,5cm długości ciała. Trwa to zwykle ponad 2 lata. Samce dojrzewają zwykle po około 1,5 roku. Gdy samiec się napełni (zwykle trwa to około 10 dni po ostatniej wylince) umieszczamy go w terrarium samicy, obserwując parę aby w razie potrzeby pomóc samcowi w ucieczce. Dla pewności dopuszczamy 2-3 razy samca do samicy po uprzednim napełnieniu samca.
Kokon zwykle budowany jest po 1,5-3 miesiącach przy dobrych warunkach choć nigdy nie ma pewności po jakim czasie samica może zrobić kokon (raz zdarzyło mi się, że przedstawiciel Avicularia spp. zrobił kokon po 7 miesiącach!). Kokon zostawiamy z samicą na minimum 3 tygodnie (powinny być już NI) – najlepiej odebrać kokon po 4 tygodniach, w tym czasie nie stresujemy samicy ! W kokonie znajduje się około 70-140 jajek.
Raport rozmnożenia:
Wiek samicy: około 3 lata
Wielkość: około 4,5cm DC
Doświadczenie samicy: brak
Data ostatniej wylinki: 17.07.2011
Wiek samca: około 2 miesiące
Opis kopulacji:
05.08.2011 – kopulacja
07.08.2011 – kopulacja
11.08.2011 – kopulacja
31.08.2011 – kopulacja
Samica była bardzo chętna. Od razu po wpuszczeniu samca „oddała” mu się. Kopulacje przebiegały na neutralnym terenie.
Warunki:
Terrarium: 15x15x25cm
Wilgotność: około 60%, po pewnym czasie zwiększona poprzez częste zraszanie terrarium
Temperatura: w dzień w granicach 27°C, w nocy około 23°C.
Karmienie: Przed jak i po samica karmiona mniej więcej podobnie.
Data zrobienia kokonu: 31.10.2011
Informacje dot. kokonu/nimf/L1:
– 30.11.2011 – odebranie kokonu, kilka nimf + jaka, zaszycie kokonu i oddanie samicy
– 05.12.2011 – otworzenie kokonu, NI + kilka jajek niezapłodnionych/zepsutych
– 08.01.2012 – wszystkie NII (w kokonie było ok.120 sztuk ale z różnych przyczyn do NII przetrwało około 50 sztuk)
– 11.01.2012 – pierwsza L1
– 18.01.2012 – wszystkie L1 w ilości 40 sztuk
Temperatura w inkubatorze: ok. 27°C
Uwagi
Gatunek dość znany hodowcom, ale w dalszym ciągu niezbyt popularny w hodowlach. Obecnie nie było głośno o żadnym rozmnożeniu (nawet w Europie). Obecnie bardzo trudno dostać jakikolwiek okaz tego gatunku. Gatunek rozmnażany bardzo rzadko, głównie z powodu trudności w skompletowaniu czystej gatunkowo pary. W Polsce udanie rozmnożony tylko jeden raz – w mojej hodowli.
Ocena
jad: 1
szybkość: 2
temperament: 1
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 4
ocena ogólna: 11
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.
Źródła:
- Opracował Michał Posuniak (Michał_Rks) na podstawie własnych doświadczeń. Przy „wyglądzie” pomogła Katarzyna Paś.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 7