1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14
0

Chaetopelma olivaceum – ptasznik

Chaetopelma olivaceum
(C. L. Koch, 1841)


Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Argiope.


Młoda samica. Zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Chaetopelma olivaceum

Wygląd

Dorosła samica osiąga 4-5 cm ciała. Rozpiętość odnóży sięga 10-12 cm. Młode osobniki mają kolor ciemnobrązowy, z czasem ciemnieją lub jaśnieją – w zależności od płci. Dorosłe samice są w całości barwy czarnej lub grafitowej, mienią się także na zielono, granatowo, a nawet fioletowo. Dorosłe samce są dużo jaśniejsze – brązowe lub beżowe. Mają ,typowy dla dorosłych samców, „smukły” wygląd – niewielkie ciało i długie odnóża.

Długość życia

Samice dożywają 8-9 lat samce żyją krócej, około 1 roku po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Pająk spotykany na terenie Cypru, Turcji, Syrii, Izraela (Haifa) i Palestyny. Zamieszkuje tereny suche i skaliste z licznymi naturalnymi schronieniami, które chętnie wykorzystuje. Dokładne informacje odnośnie temperatury i wilgotności, w naturalnym siedlisku gatunku, na wykresach poniżej.
 


Cechy szczególne i ciekawostki

Gatunek bardzo trudny w hodowli, większość osobników pochodzi z odłowu, i ginie w krótkim czasie po przywiezieniu do europejskich hodowli. Podstawą jest bardzo niska wilgotność, przy jednoczesnym stałym dostępie do wody. W 2008 Chaetopelma gracile została uznana za młodszy synonim Chaetopelma olivaceum. Ten gatunek, jak cała podrodzina, nie posiada włosków parzących.

Terrarium

Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/25 (dł./szer./wys.) cm. Może być otwierane z przodu lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione. Aby dowiedzieć się więcej o terrariach przeczytaj artykuł: Terrarium.
Polecane żywe rośliny do terrarium:
– sukulenty bez kolców
– skrytokwiat (Cryptanthus)
– wężownica (Sansewieria)

Temperatura i wilgotność

Wilgotność powinna się mieścić w przedziale 60-75%, temperatura powinna wynosić 22-27°C, z nocnym kilkustopniowym spadkiem w nocy.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
ROZPOZNAWANIE PŁCI
Dorosła samica zazwyczaj większa i mocniej zbudowana od samca. Samce mają dłuższe odnóża, narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy) oraz haki na goleniach pierwszej pary nóg. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej oraz na podstawie wylinki.
ROZMNAŻANIE
Bardzo trudne, ze względu na zupełnie znikome rozpowszechnienie w hodowlach i pochodzenie większości osobników z odłowu. Jeśli już nam się uda skompletować parę kopulacja przebiega bez problemów. Samica tworzy kokon około 6 miesięcy po kopulacji, młode legną się po ok. kilku tygodniach, ich liczba zazwyczaj nie przekracza 300 szt. Ciekawostką jest, iż samica często broni młodych, czasami nawet aż do trzeciej wylinki. Odżywiają się wtedy pokarmem złapanym przez matkę.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 2
szybkość: 2
temperament: 3
łatwość hodowli: 4
odporność na błędy hodowców: 4
ocena ogólna: 15
Polecany dla doświadczonych hodowców.

Źródła:

  • Guadanucci, J.P.L. & R.C. Gallon. 2008. A revision of the spider genera Chaetopelma Ausserer 1871 and Nesiergus Simon 1903 (Araneae, Theraphosidae, Ischnocolinae). Zootaxa 1753: 34-48.
  • www.arachnoboards.com

Poprawki: Obli
Wykresy: Skrzypol

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 14

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.