Psalmopoeus pulcher
(Petrunkevitch, 1925)
Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Michal302.
Dorosły samiec. Zdjęcie autorstwa Michal302.
L1. Zdjęcie autorstwa Michal302.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Psalmopoeus pulcher
Nazwa angielska: Panama Blonde
Wygląd
Dorosłe samice dorastają do 6 cm ciała (samce ok. 4-4,5 DC) i do 16-18 cm rozpiętości odnóży. Ptasznik ten jest dosyć dużym i bardzo ładnym pająkiem. W ubarwieniu dominuje kolor beżowy, lecz można zauważyć też brązy, lekki pomarańcz czy nawet róż. Młode są brązowo-złote z czarnym karapaksem i odwłokiem, które z czasem tracą swoją czerń na korzyść jasnych brązów i odcieni beżu. Karapaks dorosłej samicy jest złoty, odwłok beżowy z charakterystycznym czarnym „szczątkowym” ornamentem na końcu, a odnóża są jasnobrązowe z pomarańczowymi dwoma ostatnimi segmentami. Wszystkie odnóża są gęsto porośnięte szczeciniastymi włoskami, natomiast na odwłoku jest warstwa gładkiego włosia. Dorosłe samce są jasne, brązowozłote, nie mają wyraźnego czarnego ornamentu na odwłoku.
Długość życia
Samice nierzadko dożywają kilkunastu lat, a samce padają kilka miesięcy po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
Pająk ten zamieszkuje regiony Panamy i południowe krańce Kolumbii. Żyje na porośniętych mchem drzewach lasów deszczowych. Najczęściej chowa się w szczelinach utworzonych z pęknięć kory.
Lasy rezerwatów przyrody na terenie Panamy. Źródło: http://www.panoramio.com/photo/8013008, http://www.panoramio.com/photo/3401655
Terrarium
Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/20/40 (dł./szer./wys.) cm. Otwierana powinna być przednia szyba. Konieczna jest wentylacja np. w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Pająki te budują gniazda z pajęczyny i wstawianie sztucznych kryjówek jest zbędne. Warto jednak tak zaaranżować wystrój terrarium by ułatwić pająkowi budowę gniazda.
Wystrój terrarium dla P. pulcher autorstwa yorki.
Temperatura i wilgotność
Temperatura powinna oscylować między 25 a 28°C w dzień a w nocy może spadać o kilka°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70-80%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samce są mniejsze i smuklejsze od samic. Posiadają haki na goleniach pierwszej pary odnóży i narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy) na nogogłaszczkach. Ubarwienie obu płci jest zbliżone, aczkolwiek u dorosłym samców zanika charakterystyczne folio na odwłoku.
Spermateka P. pulcher. Zdjęcia autorstwa Michal302.
Rozmnażanie
Stosunkowo proste. Pająki chętnie i łatwo kopulują ale samica po zbliżeniu może być agresywna w stosunku do samca. Po 6-9 tygodniach od kopulacji powstaje kokon, z którego po 10-20 dniach wylęga się ok. 60-100 sztuk. W pająki przeobrażają się po kolejnych 2-3 tygodniach. Po odebraniu samicy kokonu często buduje ona następny, najczęściej w ciągu 2 miesięcy.
Uwagi
Ptasznik ten jest nerwowy i strachliwy, zaniepokojony szybko ucieka, ale rzadko atakuje, dobrze skacze. Jad nie jest niebezpieczny dla człowieka.
Ocena
jad: 1
szybkość: 3
temperament: 3
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 11
Polecany dla średnio doświadczonych hodowców.
Źródła:
- Petrunkevitch, A. 1925. Arachnida from Panama. Trans. Connect. Acad. Arts Sci. 27: 51-248 [p. 87, f. 2].
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
- http://birdspiders.com/
- doświadczenia własne
Poprawki: Obli
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 8