Psalmopoeus irminia
(Saager, 1994)
Dorosły samiec. Zdjęcie autorstwa Prz3mEk87.
Widoczny dymorfizm płciowy dorosłych osobników. Zdjęcie autorstwa Prz3mEk87.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Psalmopoeus irminia
Nazwa angielska: Venezuelan Sun Tiger
Nazwa polska: Ptasznik Wenezuelski
Wygląd
Dorosłe samice dorastają do 5,5 cm ciała i ok 15-17 cm rozpiętości odnóży, samce osiągają zazwyczaj maksymalnie 4,5 cm DC. Głównym kolorem jest czerń. Karapaks czarny, odwłok czarny z pomarańczowym ornamentem. Kończyny również czarne z pomarańczowymi plamkami na piętach i stopach. Dorosłe samce są koloru szaro-oliwkowego i pozbawione są charakterystycznego wzoru na odwłoku. Młode ptaszniki są podobne do P. cambridgei – brązowo-czarne z jasnym wzorkiem na odwłoku.
Długość życia
Długość życia samicy wynosi nawet kilkanaście lat. Dorosłe samce dożywają kilku miesięcy po osiągnięciu dorosłości, czyli ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
W naturalnym środowisku pająk ten zamieszkuje tereny Wenezueli i Gujany w Ameryce Południowej. Buduje gniazda u pni drzew w lasach tropikalnych. Wysokość na jakiej znajduje się gniazdo zazwyczaj nie przekracza 2 metrów.
Charakterystyczny pomarańczowy „płomyk” na odnóżu P. irminia. Zdjęcie autorstwa Michal302.
Terrarium
Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 20/20/40 (dł./szer./wys.) cm.Otwierana powinna być przednia szyba. Konieczna jest wentylacja np. w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki.
Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy umieścić w terrarium jakiś konar lub korzeń. Pająki te budują gniazda z pajęczyny i wstawianie sztucznych kryjówek jest zbędne. Warto jednak tak zaaranżować wystrój terrarium by ułatwić pająkowi budowę gniazda.
Wystrój terrarium dla P. irminia autorstwa yorki.
Temperatura i wilgotność
Za dnia temperaturę należy utrzymywać między 25, a 28°C. Nocami może spadać nawet do 20°C. Wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie 70-75%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samiczki są mocniej zbudowane od samców, które są bardziej smukłe. Samce posiadają haki na goleniach pierwszej pary odnóży oraz narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy) na nogogłaszczkach. Płeć można rozróżnić już u niedojrzałych osobników, po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej, lub z wylinki.
Różnice w budowie płytki płciowej podrośniętych osobników P. irminia.
Rozmnażanie
Rozmnażanie jest stosunkowo proste. Samica chętnie dopuszcza do siebie samca, ale po kopulacji może być w stosunku do niego agresywna. Kokon zazwyczaj powstaje po 6-9 tygodniach od kopulacji, lecz znane są też przypadki kiedy okres ten wydłuża się do kilku miesięcy. Po około 3 tygodniach wylęgają się młode w liczbie 40-120 sztuk. W pająki przeobrażają się po kolejnych 2-3 tygodniach. Po odebraniu samicy kokonu często buduje ona następny, najczęściej w ciągu 2 miesięcy.
Uwagi
Ptasznik ten z reguły nie jest agresywny. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Jest natomiast ptasznikiem bardzo szybkim i skocznym.
Ocena
jad: 1
szybkość: 3
temperament: 3
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 11
Polecany dla średnio doświadczonych hodowców.
Źródła:
- Tansley, G. 2011. Captive care and breeding of Psalmopoeus irminia. Journal of the British Tarantula Society 26(4): 137-140.
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
- http://birdspiders.com/
- doświadczenia własne
Poprawki: Obli
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 8