Selenocosmia arndsti
(Schmidt & von Wirth, 1991)
Maluch ok L3, zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.
Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Chad Campbell.
Dorosły samiec podczas „akcji”. Zdjęcie autorstwa Chris D Allen.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Selenocosmia arndsti
Nazwa angielska: New Guinea Black Femur Tarantula
Nieobowiązujące starsze synonimy: Selenotypus arndsti, Chilocosmia arndsti
Wygląd
Samice dorastają do 5-6 cm ciała, przy rozpiętości odnóży ok 15 cm. Samce mniejsze i smuklejsze (do 5cm DC). Jak większość ptaszników azjatyckich – młode przy dobrych warunkach rosną szybko. Uda i nogogłaszczki są aksamitnie czarne. Odwłok czarny z brązowymi włoskami. Cztery ostatnie segmenty odnóży są brązowo-pomarańczowe. Natomiast biodra i karapaks są w kolorze morelowym (pomarańczowy). Dorosłe samce posiadają te same cechy ubarwienia, jednak są bledsze i jaśniejsze.
Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Chad Campbell.
Długość życia
Samice żyją nie dłużej niż 15 lat. Samce dożywają do około roku po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
Sorong, Nowa Gwinea.
W naturalnym środowisku zamieszkuje tereny południowe Nowej Gwinei. Żyje w wilgotnych lasach tropikalnych gdzie szuka bądź samemu wykopuje kryjówki z rozbudowanym systemem odgałęzień, wychodzącym z głównego tunelu. Klimat jest gorący i wilgotny, potęgowany przez ciepłe prądy morskie oblewające wyspę. Średnie miesięczne temperatury są w zakresie 25-28°Celsjusza. Na południu wyspy opady w granicach 2000 mm rocznie, natomiast w górach centralnych aż 6000 mm. Okresowo teren występowania nawiedzają sztormy tropikalne, dodatkowo podnosząc wilgotność.
Lasy deszczowe Sorong. Źródło: www.panoramio.com
Terrarium
Dobrym typem terrariów są standardowe tzw „haplotank„, terraria typu C jak i zwykłe kostki. Warto zapewnić minimum 25 cm wysokości terrarium, aby pająk miał swobodę w kopaniu tuneli. Terrarium dla ptasznika podziemnego.
Terrariumdla S. arndsti autorstwa EnDeZeT.
Temperatura i wilgotność
Temperatura powinna wynosić ok. 27°C z spadkami w nocy o kilka °C. Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 75-80%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samica mocniej zbudowana od samca, najczęściej o mniejszej rozpiętości odnóży. Ubarwienie obu płci zbliżone, samca jednak mniej intensywne. Dorosłe samce mają narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy), lecz nie posiadają haków goleniowych. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników – po szczegółach budowy płytki płciowej lub z wylinki.
Rozmnażanie
Trudne. Jest kłopot ze skompletowaniem pary zdolnej do kopulacji ze względu na małe rozpowszechnienie gatunku w handlu. Samica bywa agresywna w stosunku do samca. Po kopulacji kokon budowany jest po 2-4 miesiącach. W kokonie liczba młodych wynosi przeważnie do 200 sztuk, które w samodzielne pająki przekształcają się po około 2 miesiącach.
Kopulacja i NII. Chis D Allen „syndicate”.
Uwagi
Gatunek, jak i cały rodzaj, cechuje się dużą szybkością i zaciekle defensywnym nastawieniem w razie zagrożenia. Nie waha się kąsać i preferuje atak aniżeli ucieczkę.
Ocena
jad: 3
szybkość: 3
temperament: 4
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 15
Polecany dla bardzo zaawansowanych hodowców.
Źródła:
- West, R.C., S.C. Nunn & S. Hogg. 2012. A new tarantula genus, Psednocnemis, from West Malaysia (Araneae: Theraphosidae), with cladistic analyses and biogeography of Selenocosmiinae Simon 1889. Zootaxa 3299: 1–43.
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
- www.arachnoboards.com
- doświadczenia hodowców
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 14