1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8
0

Tapinauchenius plumipes – ptasznik

Tapinauchenius plumipes
(Pocock, 1895)

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Tapinauchenius plumipes
Nazwa angielska: Trinidad mahogany tarantula

Wygląd

Ptaszniki mahoniowe dorastają do 5 cm samego ciała a rozpiętość odnóży sięga 11 cm. Samce tego gatunku są nieznacznie mniejsze od samic. Ubarwienie pająka to odcienie brązu z czerwonawymi włoskami na odnóżach oraz odwłoku.

Długość życia

Samice żyją około 12 lat, samce znacznie krócej tj. do roku po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Występuje w Trynidadzie i Surinamie gdzie zamieszkuje gęste lasy tropikalne. Gniazda buduje pod korą drzew.

Terrarium

Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 20/20/35(dł./szer./wys.) cm. Otwierana powinna być przednia szyba. Konieczna jest wentylacja np. w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.
Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów” – istotne żeby pojemniki te były zorientowane pionowo, czyli wysokość była większa od szerokości i długości. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.

Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy umieścić w terrarium jakiś konar lub korzeń. Pająki te budują gniazda z pajęczyny i wstawianie sztucznych kryjówek jest zbędne. Warto jednak tak zaaranżować wystrój terrarium by ułatwić pająkowi budowę gniazda.

Temperatura i wilgotność

Wilgotność powinna wynosić około 70%-80%. Temperatura powinna mieścić się w przedziale 25-29°C, nocą może spadać do około 23°C.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Samica jest mocniej zbudowana niż samiec, choć czasami ma mniejszą rozpiętość odnóży. Samiec jest wyjątkowo smukły, na goleniach pierwszej pary odnóży posiada haki do przytrzymywania samicy podczas kopulacji oraz narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy) na nogogłaszczkach. Ubarwienie samca i samicy jest zbliżone do siebie jednak u samca jest mniej intensywne. Płeć można rozróżnić już u niedojrzałych osobników po budowie płytki i szczeliny płciowej lub z wylinki.

Rozmnażanie

Przed kopulacją należy oby dwa osobniki dobrze nakarmić. Samica przeważnie nie jest agresywna w stosunku do samca. Samica składa kokon do 10 tygodniu po kopulacji w którym składa do 80 jaj. Nimfy lęgną się po 3-4 tygodniach, w samodzielne pająki przeobrażają sie po kolejnych 3-4 tygodniach.

Uwagi

Są to dość szybkie i agresywne ptaszniki, które dobrze skaczą i ze względu na to nie nadają sie dla początkujących hodowców. Nie wyczesują włosków parzących z odwłoka.

Ocena

(zobacz skalę ocen)
jad: 1
szybkość: 3
temperament: 3
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 13
Polecany dla zaawansowanych hodowców.

Źródła:

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 8

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.