1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5
0

Tapinauchenius latipes – ptasznik

Tapinauchenius latipes
(Koch, 1875)


Zdjęcie autorstwa GoTerps

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Tapinauchenius latipes
Nazwa angielska: Ghost Tree Spider

Wygląd

Wielkość dorosłej samicy 4-5cm DC. Samiec 3-3.5cm DC. Mimo jednolitego koloru spotykane są osobniki koloru podstawowego od ciemnego brązu, przez ciemny fiolet po czerń, z metalicznym fioletowym połyskiem. W szerz odwłoka przechodzi charakterystyczny jaśniejszy pas wyglądający jak wytarcie. Odnóża porastają długie jasne włoski.

Długość życia

Samice prawdopodobnie dożywają około 10 lat. Samce giną kilka miesięcy po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Naturalnym siedliskiem są lasy tropikalne Wenezueli. Często spotykane gniazda wśród roślinności (przeważnie Bromelie), pnie drzew, podstawy drzew i naturalne szczeliny w korze. Wyraźnie zaznaczona pora deszczowa trwająca od listopada do maja. Średnia wilgotność powietrza w porze deszczowej – 85% Pora sucha od grudnia do kwietnia. Średnia wilgotność powietrza w porze suchej – 70%. Średnie roczne opady dla miejsca występowania w zakresie 2000mm-3000mm. Klimat cechuje się wysokim całorocznymi temperaturami na poziomie 27-29°C z niewielkimi spadkami nocnymi. Roczne amplitudy 1-3°Ce.

Cechy szczególne i ciekawostki

Cały rodzaj przez wielu terrarystów uważany jest za najszybszych przedstawicieli wśród ptaszników. Pająki bardzo szybkie i skoczne. Swoją nerwowość i szybkość demonstrują zazwyczaj w ucieczce do gniazda jeśli mają taką możliwość.
Z racji klimatu w jakim żyje, gatunek dość wrażliwy szczególnie za młodu, na wysokie wahania temperatur i wilgotności. Jak większość gatunków „nadrzewnych” T. latipes chętnie poluje na ruchliwy pokarm jak i latający.

Terrarium

Terrariumo orientacji pionowej. Wystarczającym będzie o wymiarach 20x20x40cm.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w zakresie 27-29°C z niewielkim spadkami nocnymi. Wilgotność 70-85%. Można się pokusić o symulację pory suchej i deszczowej. W pierwszym przypadku wilgotność na poziomie 70% zwiększana w porze deszczowej do 80% i więcej.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Możliwe do rozpoznania już u podrośniętych osobników po budowie płytki płciowej lub z wylinki. Dorosłe samce posiadają bulbusy i haki goleniowe.

Rozmnażanie

Pająki zazwyczaj chętnie kopulują. Kokon charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami składany zazwyczaj 2 do 5 miesięcy po kopulacji. Samice oraz samce jak i reszta przedstawicieli rodzaju, szybko osiągają dojrzałość płciową.
Liczba jaj w kokonie zazwyczaj poniżej 100.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 1
szybkość: 4
temperament: 2
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 12
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.

Źródła:

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 5

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.