Dolomedes plantarius – bagnik nadwodny
(Clerck, 1758)
Nazwa: Dolomedes plantarius, bagnik nadwodny
Rodzina: Pisauridae
Wygląd
Długość ciała samiczki to około 17-22mm a samca od 13-18mm. Dorosłe samice mierzone wraz z odnóżami mogą osiągać wielkości 7cm. Jednolicie brązowy, jedynie pokryty małymi biało-kremowymi kropkami, zakończenia odnóży pokryte wypłowiałym czarnym kolorem. Dolomedes plantarius jest bardzo podobny do Dolomedes fimbriatus, z tym, że nie ma charakterystycznych białych pasów po obu stronach karapaksu i odwłoka lub są one prawie niewidoczne.
Występowanie i biotop
Występuje od Islandii, poprzez Wielką Brytanię (gdzie jest zagrożony wyginięciem, tam znany tylko z dwóch stanowisk), w całej Europie, nieliczne stanowiska znajdują się także w całej Azji. Populacja tego gatunku zagrożona jest we wszystkich europejskich krajach. Pająki te można znaleźć w pobliżu zbiorników wodnych, na torfowiskach, bagnach, w bardzo wilgotnych miejscach, na obszarach nizinnych.
Ich rzadkość może być skutkiem osuszania terenów pod uprawy lub po prostu naturalnego wysychania jezior. Wiele siedlisk zostało zdegradowanych przez zanieczyszczenia. Jednak na wielu stanowiskach po prostu niezauważany wskutek skrytego trybu życia.
Biologia
Poluje aktywnie na owady (ważki, bąki) oraz małe ryby (płotki lub nawet cierniki). Wykorzystują do tego łodygi roślin, które wystają ponad powierzchnią wody. Wtedy to tylne nogi pozostawia na tejże łodydze, a przednie odnóża kładzie na powierzchni wody, w celu odbierania drgań potencjalnej ofiary. Bez większych problemów poruszają się po wodzie, jak też mogą nurkować. Czynią to, płochliwe, z byle powodu – dlatego naprawdę trudno je odnaleźć. Pokryte są wtedy srebrzystą otoczką z pęcherzyków powietrza, co umożliwia im oddychanie po wodą.
Pająki te żyją tylko 2 lata, pełną dojrzałość osiągają wiosną. Gody mają miejsce na wodzie, są długie, samiec kilka razy podchodzi do samicy, tym samym rytmicznie uderzając szczękoczułkami o powierzchnią. Następnie samica tworzy kokon, wraz z około setką jajeczek i nosi go ze sobą przez około 3 tygodnie. W gorące dni zanurza się razem z kokonem, by utrzymać odpowiednią wilgotność. Jeśli samicę rozdzieli się od kokonu, bez problemu je znajdzie z odległości nawet 200m. Przy brzegach budują duże oprzędy, gdzie bardzo troskliwie opiekują się młodymi, dopóki te się nie rozproszą. Większość samic kopuluje 2 razy w ciągu roku.
Dolomedes plantarius zimuje od pierwszych mrozów, do ocieplenia się – w lutym.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 7