ZOO Kraków (stan na 2012 rok)
Pierwsze wzmianki o parze lwów sprowadzonych z Florencji do tzw: zwierzyńca w Krakowie pochodzą z 1406 roku. Pózniej w 1895 r. przebywały w nim już : małpy, wielbłądy, pantery, lwy i wiele gryzoni. Krakowskie ZOO powstało jednak dopiero w 1927 roku w Lesie Wolskim , gdzie wcześniej do 1925 r. istniała Bażantaria.
W roku następnym – czyli 1928 przygotowano teren ,zbudowano klatki i woliery w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców.Otwarcie ogrodu nastąpiło 6 lipca 1929 roku, w obecności prezydenta Rzeczypospolitej , prof.Ignacego Mościckiego.W dniu otwarcia zwierzostan liczył 94 sztuki ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 gadów.
W czasie drugiej wojny światowej Zoo znajdowało się pod administracja wroga.I wtedy to niektóre zwierzęta zostały wywiezione do niemieckich ogrodów.
W 1963 roku zaczął się okres rozbudowy i przebudowy.W 1975 obszar ogrodu powiększył się do 15 ha.Obecnie Zoo w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim , znanym na całym świecie , uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych.Powierzchnia wynosi 17 ha. Kolekcja zwierząt liczy 1438 zwierząt (stan na 2012 rok) , przedstawicieli 286 gatunków , spośród których 32 to gatunki ginące a 88 zagrożonych wyginięciem.
Najliczniejsza grupę stanowią ptaki 591 sztuk , następnie ssaki – 420 sztuk , ryby – 298 sztuk , gady – 116 sztuk i płazy 13 sztuk.
Krakowskie ZOO prowadzi również działalność popularno- naukową.Poprzez lekcje biologii , pogadanki z dziećmi i młodzieżą , audycje i wywiady propagują ideę ochrony przyrody i starają się zapoznawać zwiedzających z mieszkańcami ogrodu.
Krakowski ogród jest jednym z ulubionych miejsc rekreacyjnych krakowian.Corocznie odwiedza go około 250 tyś. zwiedzających. Przed wejściem do Zoo a także na jego terenie znajdują się punkty gastronomiczne , w których można zjeść zarówno przekąski jak i ciepły posiłek. Osobiście bardzo polecam zwiedzenie tego ogrodu.Miejsce to ma specyficzny , kameralny charakter.Dobrze utrzymana i pielęgnowana zieleń otacza wybiegi podnosząc estetykę i stwarzając zwiedzającym dogodne warunki do wypoczynku.
Opracowanie Nikola
Liczba wyświetleń: 7