Myrmarachne formicaria, mrówczynka
(De Geer, 1778)
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Myrmarachne formicaria
Nazwa polska: Mrówczynka
Wygląd
Myrmarachne formicaria swoim kształtem i wyglądem przypomina mrówkę. Jest gatunkiem mimikrycznym, mierzy od 5 do 8mm. Pająk posiada owalny odwłok (u samic większy), oraz wydłużony głowotułów. Samice posiadają krótsze odnóża od samców. W ubarwieniu dominuje ciemny brąz, bądź ciemna czerwień (w zależności od tego, jaką mrówkę imituje).
Występowanie
Od zachodniej Francji po południową Finlandię i Nizinę Kubańsko-Azowską; Nizina Angielska, Półwysep Jutlandzki, środkowe Włochy; Wyżyna Środkoworosyjska; Korea (Północna i Południowa), zachodnie Chiny, Japonia (Hokkaido). Jak można się domyślić, tereny jego występowania ściśle pokrywają się z obszarami, na których występuje określony gatunek mrówki. Spotykany na łąkach, lub w lasach w warstwie runa leśnego; na trawiastych i kamienistych brzegach potoków górskich. W Polsce bardzo rzadki. Szanse na jego znalezienie są właściwie znikome. A szukać gatunku można na trawiastych i kamienistych brzegach potoków górskich.
Informacje, uwagi, cechy szczególne
Jak wszystkie skakunowate M. formicaria nigdy nie buduje sieci łownych. Pająki te upodabniają się do mrówek w celach obronnych (mrówki są rzadko atakowane przez inne zwierzęta). Zabiją swoje ofiary rzucając się na nie z bardzo dużą precyzją.
Terrarium
Z racji niewielkich rozmiarów pająki można trzymać w kliszówkach/małe pojemniki (szczególnie ułatwi to karmienie małego pająka). Zapewniamy warunki podobne do tych w których pająk występuje czyli możemy zastosować ziemie ogrodową, piasek, drobny żwir a także typowo terrarystyczne podłoże jakim jest włókno kokosowe. Z racji tego, że te pająki nie budują sieci jako kryjówkę warto włożyć trawę lub zawinięty liść.
Temperatura i wilgotność
Pająki nie powinny mieć bardzo dużej wilgotności w terrarium, utrzymujemy są na poziomie 50%-60%. Od czasu do czasu zraszamy podłoże. Temperatura spokojnie wystarczy pokojowa, w granicy od 20°C do 25°C. Dobrze będzie ustawić terrarium gdzie jest możliwość doświetla go światłem rozproszonym, jednak nie można go ustawiać na bezpośrednie działanie słońca lub zastosować oświetlanie w cyklu dobowym.
Żywienie
Karmówkę należy dopasować do wielkości osobnika. Pająki karmimy małymi bezkręgowcami, można także użyć karmówki typowo terraryjnej jak wylęg świerszcza czy mole.
Rozmnażanie
Rozmnażanie nie należy do najłatwiejszych z powodu trudności w skompletowaniu pary. Jeżeli skompletujemy parę kopulacja przechodzi bez większych problemów, najczęściej w kryjówce. Po kopulacji pająki mogą obcować jeszcze przez jakiś czas z sobą.
Źródła:
Arachnologia Polska
Arachnologische Gesellschaft e.V.
THE FIRST RECORDS OF MYRMARACHNE FORMICARIA
(ARANEAE, SALTICIDAE) IN THE AMERICAS. 2006.
The Journal of Arachnology 34:483–484
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 2