1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8
0

Phormictopus cancerides – ptasznik

Phormictopus cancerides
(Latreille, 1806)

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Phormictopus cancerides
Nazwa angielska: Haitian Brown Tarantula

Wygląd i wielkość

Duży gatunek ptasznika. Dorosłe samice dorastają do 7-8 cm DC i są potęznie zbudowane. Ubarwienie sięga od ciemnego brązu aż po czerń, a na tarczy grzbietowej znajduje się ornament w barwie fioletu. W hobby oprócz odmiany nominalnej, często oznaczanej jako „gold” wyróznia się także barwną odmianę „violet”, która charakteryzuje się fioletową barwą odnózy i karapaksu. Młode osobniki są barwy granatowej.

Długość życia

Samice tego gatunku dożywają do 15-20 lat.

Występowanie i biotop

Ameryka południowa. Gatunek o dość obszernej dystrybucji, występuje w Hispaniola na terenie Haiti i Dominikany. Występowanie wypada na tropikalną strefę klimatu umiarkowanego od gór, wyżyn, aż po tereny nizinne, co za tym idzie na całym terenie występują dość wysokie opady deszczu oraz duże wahania temperatury (od 23 do 35°C w ciągu roku. Tereny wyżynne są znacznie chłodniejsze od nizinnych.

Terrarium

Dla dorosłych samic odpowiednie będzie terrarium o wymiarach minimum 40x35x30 cm, jako podłoże można zastosować torf kwaśny lub substrat kokosowy. Warstwa podłoża powinna wynosić minimum 10 cm, jako kryjówkę najlepiej zastosować kawałek korzenia, pomiędzy którym pająk wykopie sobie norkę, można także zastosować tubę korkową. Warto także w terrarium umieścić miseczkę z woda oraz zasadzić żywe rośliny, które pomogą utrzymać odpowiednia wilgotność.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Temperatura i wilgotność

25-28°C za dnia i 20-22°C w nocy.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Dymorfizm widoczny u dorosłych osobników, samce nieznacznie mniejsze od samic, oraz posiadają bulbusy na nogogłaszczkach i haki goleniowe na 1 parze odnóży krocznych. Widnieje także różnica w budowie płytki płciowej.

Rozmnażanie

Rozmnażniaie nie należy do najłatwiejszych. Ciężko o skompletowanie dorosłej pary, gdy jednak już się uda sam proces kopulacji najczęścej przebiega bez komplikacji, czasem jednak bywa że samica jest agresywna w stosunku do samca. Po udanym zbliżeniu samica zaczyna żerwać i po około 4-9 miesięcy od kopulacji zaczyna wić kokon w którym znajduje się od 120-200 jajeczek z których po kolejnych ~4 miesiącach wychodzą młode. Po złożeniu kokonu przez samice należy dać jej całkowity spokuj, gdyż często bywa że zaniepokojona go zjada.

Uwagi

Dawniej u P. cancerides wyrózniało się 3 podgatunki:
Phormictopus cancerides cancerides (Latreille, 1806) – Haiti – oznaczany jako „gold”
Phormictopus cancerides centumfocensis (Franganillo, 1926) – Cuba – teraz jako synonim od nowo opisanego gatunku P. cautus
Phormictopus cancerides tenuispina (Strand 1906) – sud America – synonim od P. cancerides
Aktualenie te nazwy są nieaktualne.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 1
szybkość: 2
temperament: 2
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 9
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.

Źródła:

Opracowano przez JmLoVeR

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 8

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.