1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Lycosidae

Rodzina Lycosidae

Pająki te to prawdziwi łowcy cechujący się doskonałym wzrokiem. Są zazwyczaj duże i łatwo je dostrzec na nasłonecznionych i wilgotnych terenach. Jeżeli dostrzeżesz pędzące po ziemi pająki, a kilka z nich ma białe kokony przyczepione do kądziołków z tyłu ciała, możesz być pewien, że masz do czynienia z Lycosidae. Ich nazwa „wolf spiders” (pająki wilki) wzięła się z tego iż uważano, że pająki te polują w grupach tak jak wataha. W Europie wyróżniamy 81 gatunków w 8 rodzajach.

Głowotułów jest podłużny, zazwyczaj wysoki i zwężający się ku przodowi. Posiadają 4 pary oczu. Dwie pary zlokalizowane są nisko, nad nimi znajduje się para dużych oczu, które zasięgiem wzroku ogarniają przód pająka, a także duża para usytuowana z przodu ogarniająca przestrzeń nad pająkiem. W ten sposób pająk jest w stanie spoglądać w czterech kierunkach i dostrzega najmniejszy ruch w odległości kilku cali od niego.
Odnóża i chelicery są tęgie. Pająk żywo rzuca się na ofiarę miażdżąc ją chelicerami.

Pająk zamieszkuje różne habitaty. Może zamieszkiwać tereny blisko wody, gdzie jest w stanie nurkować i polować na małe ryby i owady. Czasem pająk kładzie swoją przednią parę odnóży do wody i jeżeli ryba się tym zainteresuje i złapie przynętę to pająk go chwyta. Większość rodzajów Lycosidae nosi kokon przyczepiony do tylnej części odwłoka. Niektóre rodzaje (Arctosa, Trochosa i Alopecosa) trzymają kokon pod ziemią w wyłożonych pajęczyną dziurach i tubach. Młode wchodzą na odwłok matki do czasu aż pierwszy raz wylinieją.

Matki; Pardosa amentata i Pardosa lugubris z kokonami i Pardosa lugubris z młodymi na odwłoku.


Samice tych pająków mają różne charaktery.
Znana ze swojego dzikiego zachowania, okazuje poświęcenie dla jaj i potomstwa. Kokon przyczepiony jest do kądziołków, a samica broni go i jest w stanie oddać za niego życie. Posiada bardzo silny instynkt, ale łatwo ją oszukać podmieniając kokon na coś podobnego np. papierową kulkę lub zwiniętą watę, których także będzie zaciekle bronić za cenę życia.
Po dwóch lub trzech tygodniach, młode są na tyle rozwinięte, że są w stanie opuścić kokon. Matka nadgryza kokon i w ciągu kilku godzin wszystkie młode wspinają się na odwłok matki na którym pozostają do wylinki. Matka mimo posiadania młodych na odwłoku aktynie poluje. Gdy któryś z młodych spadnie z odwłoku, szybko wspina się na niego z powrotem. Młode nie pobierają pokarmu w czasie gdy znajdują się na matce. Wodę pobierają z porannej rosy.

Rodzaj Alopecosa

Europę zamieszkuje 17 gatunków is ą to okazy większe niż te z rodzaju Pardosa. Plama sercowa na odwłoku jest dokładnie widoczna. Samica trzyma kokon w swojej norze i czasami wyciąga go na słońce.


Alopecosa cuneata samiec
Alopecosa barbipes Alopecosa cuneata samiec
Alopecosa inquilina Alopecosa cuneata samica
Alopecosa inquilina Alopecosa inquilina
Alopecosa pulverulenta Alopecosa pulverulenta

Rodzaj Arctosa

W Europie mieszka 9 gatunków. Karapakas nie posiada określonego wzoru. Na nogach posiadają jasne plamki. Większość gatunków tworzy swoje schronienia w piasku, mchu i obumarłej roślinności. Pająki są wielkości 10-20 mm.

Arctosa leopardus

Arctosa leopardus

Arctosa leopardus Arctosa leopardus

Arctosa perita
Arctosa perita Arctosa perita

Arctosa perita


Arctosa ZZ362 (Francja)

Rodzaj Aulonia

Europę zamieszkuje tylko jeden gatunek wielkości 4-4.5 mm. Jest to czarny pająk z nadzwyczajnie jasnymi odnóżami. Nie występuje tu wyraźny dymorfizm płciowy. Pająk tworzy kryjówkę w ziemi na kształt tuby zakończonej mała pajęczyną w którą łapią się ofiary. Pająk żyje pośród trawy, mchu i kamieni. Czasem można go zobaczyć biegającego aktywnie w słońcu.

Rodzaj Hogna

Hogna radiata

Hogna radiata

Hogna radiata Hogna radiata

Pająk zamieszkuje basen Morza Śródziemnego. Jest to duży pająk. Samce mierzą 18, a samice 25 mm. Pająka można odnaleźć w suchym, kamienistym środowisku. Jest nocnym łowcą spędzającym dzień pod kamieniami.

Rodzaj Pardosa

Jest to najbardziej liczny rodzaj liczący 39 gatunków. Obserwuje się go biegającego po ziemi w ciepłych, nasłonecznionych miejscach. Podczas brzydkiej pogody chowa się pośród liści, mchu i martwej roślinności. W maju i czerwcu można zaobserwować samicę z kokonem doczepionym do kądziołków. Po 2-3 tygodniach kokon jest otwierany i młode wchodzą na matkę gdzie zostają z nią na około tydzień. Samica może mieć 2 lub 3 kokony na rok.
Samce są wielkości 4-8mm.

Pardosa amentata samiec
Pardosa amentata samiec
Pardosa amentata samica Pardosa amentata samica
Pardosa amentata samica Pardosa amentata samica
Pardosa monticola samiec Pardosa monticola samica
Pardosa monticola samica
Pardosa monticola samiec
Pardosa lugubris Pardosa lugubris
Pardosa agrestis? Pardosa agrestis?
Pardosa prativaga Pardosa prativaga

Pardosa saltans

Pardosa saltans

Pardosa saltans samiec Pardosa saltans samiec
Pająk ten zamieszkuj osuwiska kamieni, zbocza gór, bagna, grzęzawiska i skaliste brzegi szwedzkich jezior.
Pardosa trailli, Norwegia (fot. Camilla Brox)
Pardosa wagleri Pardosa wagleri

Rodzaj Pirata

Europę zamieszkuje 8 gatunków. Wszystkie z nich na mokrych, bagnistych terenach. Są przystosowane do biegania po powierzchni wody. Pajęczyna ma kształt tuby biegnącej od powierzchni z mchu w dół do wody. Pająki te są wielkości 4-8mm.

Pirata piraticus Pirata piraticus
Pirata piraticus Pirata piraticus

Rodzaj Trochosa

Europę zamieszkują cztery gatunki. Polują w nocy, a dzień spędzają pośród mchu i ściółki. Samice większość dnia spędzają z kokonem w norze, ale można je zaobserwować podczas pochmurnych dni.

Trochosa terricola z młodymi i kokonem
Trochosa terricola samiec
Trochosa ruricola Trochosa ruricola

Materiał przetłumaczył Przemysław Ł. Oryginał znajduje się na stronie Ed’a Nieuwenhuys

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.